Thajské jídlo a pití

Jídlo

Ukázka thajské kuchyně

Thajská kuchyně je jedním slovem úžasná. Všude kam přijdete najdete restaurace, stánky nebo jen pojízdné vozíky s malým grilem nebo velkou pánví - a všude se připravují jídla.

Thajská jídla mohou být připravována jako velmi ostrá, ale stačí se domluvit s kuchařem nebo obsluhou a rádi připraví i jídla méně nebo uplně nepálivá.

Hlavními thajskými pokrmy jsou nudle (ne klasické čínské známé z asijských bister v ČR), ale široké rýžové nudle připravované jako samostatný pokrm s masem (hovězím, drůbežím nebo vepřovým) nebo mořskými plody. Nudle jsou vždy připravovány jako nepálivé, při servírování dostanete čtyř-nádobku s mletým chilli a chilli naloženým v různých druzích octa, kterým si můžete svou porci okořenit dle libosti.

Ještě významnějším pokrmem je rýže. Ta je připravována buď jako příloha k jídům nebo v podobě "pečené rýže" jako samostaný pokrm, opět s masem nebo mořskými plody.

Pro milovníky fastfoodů jsou ve větších centrech k nalezení americké standardy typu McDonald's nebo KFC, ale myslím, že nevyužít thajské kuchyně by byla velká škoda.

Pití

Pít se doporučuje zásadně balené nápoje. Což není problém, protože prodejci nápojů jsou opravdu na každém rohu, často ještě hustěji.

Voda v 600 ml lahvi stojí asi 10 B, v supermarketech stojí 1,5 l láhev vody 17 B, 600 ml Coca Cola nebo Pepsi Cola za 17 B. V restauracích jsou ceny vyšší, ale stále více než přijatelné.

V restauracích je voda zdarma.[P.B.]

Alkohol

Pivo je vždy lahvové a balené buď malé (0,33l) nebo velké (0,64 l).

Nejčastěji je k dostání pivo Chang (6,5% alkoholu), Singha (cca 5%) a Heineken. Z dalších místních jsou to piva Leo nebo San Miguel.
Nás rozhodně uchvátil Chang, takže přestože všude nejdříve nabízeli Singha, my se vždy doptali na Changa :-)
Velké pivo stojí v supermarketu cca 45-65 B, v běžných restauracích pak 55-85 B.

Thajská whisky - značek Mae Kong a Sang Som. Whisky je v Thajsku pálená z rýže a máme-li opět vnést vlastní zkušenost, pak Mae Kong je přímo hrozná a Sang Som se dá pít. Ale vyzkoušejte sami...